rodzaj:
podręcznik
szkoła:
gimnazjum
przedmiot:
geografia
klasa:
3
tytuł:
Geografia bez tajemnic kl. 3. Europa i świat
autor/autorzy:
Edward Dudek
wydanie:
I/2011
nr dopuszczenia:
120/3/2011
platforma edukacyjna:
o autorach:
Edward Dudek
mgr geografii ze specjalizacją geografia regionalna na Uniwersytecie Wrocławskim, absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie Wrocławskim – Studium Turystyki i Studium dla Nauczycieli Geografii, były nauczyciel geografii w szkole podstawowej z 31-letnim stażem, pracownik instytucji kształcących nauczycieli geografii, bądź zajmujących się doradztwem metodycznym, metodyk nauczycieli geografii w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym we Wrocławiu, nauczyciel dydaktyki geografii w Zakładzie Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspert Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu, egzaminator z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych w gimnazjum.
Wieloletni współpracownik WE WIKING, autor i współautor wielu podręczników, zeszytów ćwiczeń, publikacji metodycznych do nauczania przyrody w szkole podstawowej oraz geografii w gimnazjum.
Opis:
Na lekcjach w klasie trzeciej gimnazjum realizowana jest treść nauczania umieszczona w dziedzinach tematycznych:
Europa. Relacje: przyroda – człowiek – gospodarka. Wybrane regiony świata. Relacje: człowiek – przyroda – gospodarka.
Spośród treści nauczania o mapie zrealizowane zostaną zagadnienia łączące się z nauczaniem geografii regionalnej oraz będą doskonalone i rozszerzane już nabyte umiejętnością korzystania z treści map.
Regionalny przegląd obszarów zaczyna się od poznania geografii Europy. Wymagania szczegółowe dotyczą charakterystyki wybranych wielkich regionów Europy, opisu cech środowiska przyrodniczego oraz wskazania zależności, które decydują o odrębności poszczegółnych obszarów.
Część druga wymagań szczegółowych odnosi się do geografii pozostałych kontynentów. Uczeń poznaje charakterystyczne cechy środowiska przyrodniczego kontynentów, wybranych państw oraz charakterystycznych regionów.
Do zalet podręcznika należą:
- rzetelne i umiejętne nawiązanie do nowej podstawy programowej, akcentującej cechy wyróżniające poszczególne kontynenty, grupy państw i pojedyncze państwa;
- zapewnienie odpowiednich proporcji pomiędzy treściami przyrodniczymi i społeczno-ekonomicznymi w ramach charakterystyki poszczególnych państw;
- staranny dobór merytoryczny i estetyczny materiału ilustracyjnego;
- dobra czytelność map, diagramów i rysunków;
- umiejętne inspirowanie uczniów do kojarzenia wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi;
- kreatywna kompozycja wewnętrzna wszystkich rozdziałów;
- klarowny i zwięzły styl pisarstwa.
Uwagi:
Archiwum
-----------------------------------
Opis podręcznika z dnia 31.03.2014 r.
Treści programowe przedstawione w podręcznikach do geografii są tak usystematyzowane, aby stworzyć logiczną strukturę. Podręcznik do pierwszej klasy autorzy rozpoczęli od omówienia tematu Ziemia jako planeta, później przedstawili jej rozwój i charakterystyczne cechy środowiska, a następnie rolę człowieka w otaczającym go środowisku. Podręcznik do klasy drugiej poświęcony jest geografii regionalnej świata, ponadto zawiera omówienie zasobów naturalnych Ziemi i sposób ich wykorzystania oraz współczesnych procesów integracyjnych na świecie. W klasie trzeciej uczniowie poznają Polskę oraz region, w którym żyją.
Podręczniki napisane są językiem prostym i zrozumiałym dla przeciętnego ucznia. Trudne do przekazania zagadnienia, wymagające od ucznia myślenia abstrakcyjnego, przedstawiono w formie sugestywnych, kolorowych rysunków. W podręcznikach zastosowano wiele nowych, autorskich rozwiązań graficznych, szczególnie pożądanych z dydaktycznego punktu widzenia.